O książkach najwięcej , również o filmach, muzyce, teatrze i tym, co mi w duszy gra
Blog > Komentarze do wpisu
Moskiewska Saga - trzytomowa saga Wasilija Aksionowa + serial telewizyjny oparty na tej powieści

Moskiewska Saga Wasilija Aksionowa została w Polsce wydana już jakiś czas temu, ja przeczytałam ją trzy lata temu, a zaraz potem obejrzałam w TVP1 serial oparty na tej sadze. I jedno, i drugie mnie zachwyciło. Przypomniałam sobie o niej za sprawą wyzwania czytelniczego zaproponowanego przez prowincjonalna nauczcielkę - Rosja w literaturze. Programowo nie przystępuję do wyzwań, co nie znaczy, że nie napiszę tu czasem o moich rosyjskich fascynacjach.

Nie pisałam o tej serii wcześniej, bo myślałam, że wszyscy znają tę pozycję, ale przekonałam się niedawno, ze jednak nie, wiele nadal nie wie, że ona byla u nas wydana. O serialu też nie. No cóż, był on puszczany w okresie letnim, dosyć późno wieczorem. Dziwne, moim zadniem był tak dobry, że nadawałby się raczej na prime time, żeby podnosić oglądalnośc.

Aksionow napisał sagę przez duże S, sagę co się zowie. Jedni zarzucają mu, że za bardzo jest ona pop, inni, że za dużo sprzedał tajemnic rodzinnych, jeszcze inni, że za amerykański. Hmmm, ja nie jestem krytykiem literackim po kilku fakultetach, więc moge pisać, co mi się podoba, a nie co wypada, a w tym wypadku akurat powiem wam, że jestem nią zachwycona. Tam jest wszystko - rodzina, jak to w takich sagach, tajemnice, polityka, sensacja, miłość, a wszystko to na tle trudnych i bolesnych dziejów historii Rosji - tom pierwszy przed wojną, tom drugi wojna, tom trzeci po wojnie.

Poznajemy rodzinę Gradowów, seniora rodu, wspaniałego i uznanego w środowisku lekarza, ich dzieci - sztywnego wojskowego Nikitę, pnącego się po szczeblach kariery aż na szczyt do stopnia marszałkowskiego i jego piękną zonę, Kiryła, wiecznie szukajacego swojej drogi, rewolucjonistę, który z werwą wprowadza nowy ład, oraz Ninę - felietonistkę, wolnomyślicielkę. Prawda, że mieszanka wybuchowa? - urodzeni w bogatym, burżuazyjnym domu, mają za ojca człowieka wielkiego formatu, z zasadami i łagodną matkę uwielbiającą poezję, dzieci idą różnymi drogami i z tego rodzi się wiele arcyciekawych subhistorii. Tak więc jest główny nurt, rozgałęziający się na wiele pod-nurtów narracyjnych, a wszystko to jest napisane gładko, wręcz filmowo. Nic dziwnego więc, że to nakręcono, i to jak!

Uwielbiam tę historię i będe do niej wracać, bo to jest jedna z tych, które nigdy sie nie nudzą. Szkoda, ze Aksionow już nie żyje, zostawił po sobie zaledwie kilka powieści, na pewno napisałby jeszcze coś ciekawego.

A na koniec wklejam piękny walc przewodni z filmu, ma łatwe do przyswojenia słowa, więc nie raz puszczam go sobie w komputerze i śpiewam na głos, kiedy się ubieram do wyjścia. Czasem nawet tańczę.

 

niedziela, 08 sierpnia 2010, kasia.eire

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/08/09 15:34:03
Ten serial to najpiekniejszy,jaki dane mi było oglądac jak na razie...Obejrzałam kilka lat temu.Teraz leci w TV.Czasem,jeśli jestem w domu,oglądam.Masz rację-to jest Saga przez duże S.
A piosenkę Tuchi w golubom mam i w iPodzie i w telefonie jako dzwonek i mogłabym jej słuchać i słuchać i słuchać... :)
-
2010/08/09 20:38:12
o, nie pomyślałam, zeby sobie jako dzwonek ustawić, dobry pomysł! Tak, i serial, i ksiażka, są jednymi z lepszych jakie widziałam
-
2010/08/09 21:04:33
Ani nie czytałam, ani nie oglądałam, a zapowiada się fantastycznie. Będę poszukiwać od dziś - tylko te ceny! Może jakieś wznowienie szykują? Ktoś wie? :) Bo u mnie książka koniecznie musi poprzedzać ekranizację, inaczej się nie da.
-
2010/08/09 21:21:56
maioofko - na pewno jest na Allegro, a może biblioteka?
-
2010/08/09 21:36:12
Właśnie allegro mnie tak zatrwożyło cenami: dwa pierwsze tomy to koszt, bagatela, 200pln! Biblioteki to ostateczność, ponieważ terminami poganiają, a własne zbiory się kurzą ;) Może jakieś wydawnictwo jednak się ocknie i wznowi, skoro to już towar deficytowy.
-
2010/08/09 21:37:31
Filmu nie widzialam do tej pory. Powiesci nie mam calej bo zdaje sie, ze byly cztery tomy w koncu?
-
2010/08/09 21:43:43
Nowy blogi styl?
-
2010/08/09 23:02:00
maioofko - ja bym każde pieniądze dała za tę serię. A jak nie, bez zastanowienia leciałabym do biblioteki po kolejne tomy. Nie ma co czekać, niezależnie ile masz w kolejce innych rzeczy, ta saga jest superowa
-
2010/08/09 23:28:04
bookfo - probowali ze względow marketingowych mówić ze to jest czwarty tom, ale nie, to jest odrębna powieść - Nowy słodki styl, czytelnia.onet.pl/0,324,0,1,nowosci.html
Zazdroszczę, że masz tę sagę jeszcze przed sobą
-
2010/08/12 17:52:22
O sadze słyszałam jakiś czas temu, ale serialu jeszcze nie widziałam ;P
-
2010/08/12 19:56:21
meme - koniecznie musisz się koło tego zakręcic
-
2010/08/15 11:52:57
Serial kiedyś oglądałam tak trochę piąte przez dziesiąte ;( żałuję, ale może jeszcze nadrobię :)

Tak mi się jakoś skojarzyło - Kasiu, a oglądałaś "Cyrulika syberyjskiego"? Mnie się bardzo, ale to bardzo podobał!
-
2010/08/15 11:54:36
manioczytania - oczywiście, Cyrulik jest też moim ulubionym filmem. Mam go na płycie

Notatki Coolturalne

Wypromuj również swoją stronę
free counters
KSIĘGA GOŚCI

Spis moli


Web Pages referring to this page
Link to this page and get a link back!